Informace týkající se TRANSFORMACE PÉČE O OHROŽENÉ DĚTI

23.1.2011 - Blýská se na lepší časy?! - uvnitř PREZENTACE

Vypadá to, že se konečně kolem transformace systému péče o ohrožené děti začalo něco dít. Na MPSV se snad vytvořil tým lidí, který má tah na bránu (Škoda, že na MŠMT se neděje nic!). Náš dětský domov je zařazen do pilotního projektu, který bude transformaci na jejím začátku provázet. Připojujeme několik prezentaci pro přiblížení cílů změny systému.

- Novela zákona  sociálně právní ochraně

- Síť služeb a jejich transforamce

- Náhradní rodinná péče

18.1.2011 Seminář na téma "Reforma systému péče o ohrožené děti"

V pátek 21. ledna 2011 se od 10.00hod v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky uskuteční seminář na téma "Reforma systému péče o ohrožené děti". Tento seminář pořádá Ministerstvo práce a sociálních věcí pod záštitou výboru pro sociální politiku a Stálé komise pro rodinu a rovní příležitosti.

14.1.2011 Stanovisko Nejvyššího soudu k nařizování ÚV + články z MÉDIÍ

V pátek 14. ledna 2011 zveřejnil Nejvyšší soud ČR na svých webových stránkách stanovisko k rozhodování soudů ve věcech nařizování ústavní výchovy. Tím nejdůležitějším z tohoto stanoviska je, že soudy nesmí nařizovat ústavní výchovu z důvodu materiálních nedostatků rodiny, zvláště pak jejich špatných bytových poměrů.

Celé znění stanoviska najdete ZDE

ČT24 - uvnitř i video s názory zástupkyně ombudsmana a šéfkou nadace Naše dítě

Český rozhlas - uvnitř audio nahrávka s šéfkou nadace Naše dítě a ředitelkou DD v Klánovicích a bývalou ministryní MŠMT

Mediafax, Novinky.cz, Aktuálně.cz, Lidovky.cz, idnes.cz

25.10.2010 Průběžná zpráva o plnění NAP

Ve středu 13. října měla Vláda České republiky na programu také průběžnou zprávu o plnění Národního akčního plánu k transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti na období 2009 – 2011. Celou průběžnou zprávu si můžete přečíst ZDE.

13.9.2010 Týden: Stát chce zaplatit opuštěným dětem náhradní rodiče

Týden: Stát chce zaplatit opuštěným dětem náhradní rodiče - Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá převratné opatření. Děti z ústavů by měly dostat profesionální rodiče - pěstouny, placené státem. Více se dočtete v tomto článku.

7.8.2010 Zpráva o stavu lidských práv mluví i o péči o ohrožení děti

Rada vlády České republiky pro lidská práva  na svých webových stránkách zveřejnila zprávu o stavu lidských práv v ČR v roce 2009. Ta mimo jiné obsahuje i část o péči o ohrožené děti. Zpráva k přečtení ZDE

Pozn. Text o právech ohrožených dětí začíná na str. 85

4.8.2010 Programové prohlášení vlády Petra Nečase mluví i o péči o ohrožené děti

Vláda pod vedením Petra Nečase ve středu 4. srpna 2010 zveřejnila své programové prohlášení. V něm mimo jiné stojí i to, že se vláda zavazuje, že zlepší systém péče o ohrožené děti. Jedním z kroků bude větší motivace ke zvyšování počtu pěstounských rodin, například jejich profesionalizací. Vláda podpoří rozvoj alternativ rodinné péče ve fázi pre-primárního vzdělávání.