Drobečková navigace

Úvod > O nás

O nás

Rodinné skupiny a jejich obsazení

Dětský domov Ostrov

Dětský domov Karlovy Vary a Ostrov, příspěvková organizace, v současné době tvoří 13 tzv. rodinných skupin. V jedné rodinné skupině může být až osm dětí (věkové rozmezí zpravidla od 3 do 18 let). O děti se v rodinné skupině starají zpravidla tři pedagogičtí pracovníci a dvě noční tety – prostě tety a strejdové (naštěstí máme i strejdy).

  • Dvě rodinné skupiny bydlí přímo v Ostrově, kde máme „hlavní“ sídlo a tedy i kancelář ředitele, sociální pracovnice a ekonomky.
  • Dvě rodinné skupiny bydlí v rodinných domcích v Karlových Varech - Tašovicích.
  • Dvě rodinné skupiny bydlí v nově zrekonstruovaném objektu bývalého internátu Střední zemědělské školy Dalovice v Dalovicích.
  • Dvě rodinné skupiny bydlí v Mezirolí.
  • Pět rodinných skupin bydlí v Plesné.

Jak vypadá takové bydlení v dětském domově?

Bydlení v dětském domově

V Ostrově, v budově na ulici Dukelských hrdinů, jsou čtyři samostatné bytové jednotky, z toho jsou aktuálně pro potřeby dětí využívány pouze dvě. V každém bytě je vedle pokojíků dětí (děti jsou v nich po dvou, a někteří starší mají dokonce pokoj jenom pro sebe) plnohodnotná kuchyň spojená s jídelním koutem a obývacím prostorem, šatna, místnost pro tety a strejdy a nesmí chybět ani koupelna a toalety. Každý byt má svůj vlastní vstup.

"Dalovické" rodinné skupiny to mají uspořádané obdobně. Společně obývají velký dům, ve kterém každá z rodinných skupin má pro sebe jedno patro se samostatným vchodem. Součástí domu jsou i volné prostory pro startovací byt a v případě potřeby i byt pro matku s dítětem.

Dvě rodinné skupiny žijí v standardně vybavených rodinných domcích v Tašovicích.

Dvě skupiny se nachází v Nové Roli - Mezirolí, kde žijí ve venkovské usedlosti.

Pět skupin je umístěno v objektu, který je dominantním objektem v obci Plesná, v současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce (výměna oken, dveří, nové koupelny, výměna elektroinstalace, nová střecha, vybavení skupin novým nábytkem a pod.).

Snažíme se fungovat jako běžná rodina

Nejen vybavením, ale celým způsobem našeho života v domově, se snažíme co nejvíce přiblížit životu v běžných rodinách. Ale zase si nehrajeme na rodiny, protože je snad všem jasné, že sebelepší dětský domov nemůže nikdy nahradit, byť jen průměrně fungující rodinu.

Kuchařku nebo uklízečku byste u nás nenašli

Naší snahou je, aby každá ze současných osmi rodinných skupin byla co nejvíce samostatná. U nás tedy nenajdete paní kuchařky, uklízečky, pana údržbáře apod. Veškeré každodenní starosti si musí obstarat jednotlivé rodinné skupiny samy. Děti si se svými tetami a strejdy vaří, uklízí, perou, nakupují, prostě žijí tak, jak by to mělo fungovat doma. Každá skupina má také svůj finanční rozpočet ,se kterým hospodaří.

O nás

Náš dětský domov nemá být jedna velká rodina

Byli bychom také rádi, aby se každá z rodinných skupin co nejpřirozeněji integrovala do svého okolí. Nechceme mít jeden velký dětský domov a říkat si „jsme jedna velká rodina“, ale samostatné rodinné skupiny, které vedle sebe žijí a navzájem si pomáhají. Snažíme se o co nejmenší stigmatizaci dětí (lidé mají tendenci dívat se na naše děti jako na „chudáčky z děcáku“, ale naše děti nejsou chudáčci, jsou to stejné děti - stejní raubíři, se svými starostmi i radostmi, jako každé jiné). Děti se zapojují do kroužků a činností mimo dětský domov, navštěvují sportovní kluby, kroužky v domech dětí a mládeže, reprezentují své školy apod. Každá rodinná skupina si zajišťuje pro své děti letní tábory, své „rodinné“ dovolené, své víkendy apod.

Máme tedy skupiny, kdy každá je trochu jiná a jedinečná…
Každá má své vlastní rituály a zvyklosti…
Každá to dělá trochu jinak… A to je dobře.

Filozofie ústavní výchovy

Při tvorbě dlouhodobé koncepce vycházíme z přesvědčení, že ústavní výchova nemůže být nikdy, při sebelepší vůli, skutečně dobrým řešením, mohou však nastat okamžiky, kdy v danou chvíli, za daných okolností a na jasně definovanou dobu je to z hlediska zájmů dítěte řešení nejvhodnější.